Вінницький літературно-меморіальний музей М.М. Коцюбинського
Вінницький літературно-меморіальний музей М.М. Коцюбинського - це перший літературно-меморіальний музей в Україні. Розташований у середмісті, по вул. Івана Бевза, 15, музей видатного класика української літератури.
Михайло Коцюбинський – одна з найяскравіших і найсвоєрідніших постатей в українській та всій світовій літературі кінця ХІХ та початку ХХ сторіччя. Упродовж життя Михайло Михайлович Коцюбинський написав чимало публіцистичних і літературно-критичних праць. Активна позиція письменника виявилася в художньому ствердженні творчих сил дійсності і, водночас, – у пристрасному викритті та запереченні всього, що стає на дорозі розвитку прогресу суспільства.
Життєвий і творчий шлях Михайла Коцюбинського тісно пов'язаний з Вінниччиною. Та серед усіх місць є одне особливе, яке вже давно стало національною гордістю нашого народу – невеликий будинок у Вінниці, в якому 17 вересня 1864 року народився Михайло Коцюбинський і прожив з перервами до 1897 року, а через 30 років після від’їзду родини письменника з м. Вінниці до м. Чернігова, в якому 8 листопада 1927 року було відкрито літературно-меморіальний музей М. М. Коцюбинського.
В сучасних межах музейного комплексу – пам’ятки історії національного значення площею 0,58 га збережено меморіальні будівлі: хата, комора, сторожка та побудовано адміністративну будівлю закладу з додатковою виставковою залою. А родзинкою музею є садок, в якому ростуть трьохсотлітні липи, груші-глеки, посаджені дідом письменника Максимом Абазою, а також привезені Михайлом Коцюбинським із Криму тамариск, магонія подуболиста, субтропічні італійські агави з острова Капрі та багато інших зелених насаджень.
Сад Коцюбинського – найулюбленіша локація відвідувачів музею, місце проведення найцікавіших музейних проєктів, пізнавально-розважальних квестів, фестивалів, пленерів, фотосесій, відеозйомок та виїзних церемоній.
Експозиція музею розміщується у 8 кімнатах меморіального будинку. Різноманітні матеріали послідовно розкривають життєвий і творчий шлях письменника, його педагогічну і громадську діяльність.
В музеї зберігаються в оригіналах такі реліквії, як метрична книга із записом про народження письменника, книги з його бібліотеки, особисті речі, перші прижиттєві видання творів Коцюбинського, книги з його автографами та багато інших цікавих матеріалів.
Музейні фонди нараховують близько десяти тисяч музейних предметів, серед яких: рукописи, фотодокументи, переклади творів письменника мовами багатьох народів світу, предмети побуту та етнографії, роботи відомих українських художників: О. Кульчицької, І. Касіяна, Г. Якутовича, І. Їжакевича, М. Жука, роботи відомих українських скульпторів: І. Гончара, Ф. Коцюбинського.
Кожен, хто хоч раз побував в музеї, не зможе забути атмосфери високої духовності, яка панує в оселі письменника, на зустрічах молодих і вже маститих майстрів слова, на вернісажах художників і фотомайстрів. Такі хвилини стають джерелом творчого натхнення для всіх, хто доторкнувся до змістовного і глибокого світу Михайла Коцюбинського.