Центральна міська бібліотека  ім. І. Бевза

Вінницька міська централізована бібліотечна система

м. Вінниця, вул. Хмельницьке шосе, 4
 

ВТ-ПТ: 10:00 – 19:00

СБ-НД: 10:00 – 18:00

 

ПН: вихідний

Заклад культури «Вінницька міська централізована бібліотечна система» є публічним, інформаційним, культурним, освітнім закладом, що має упорядкований фонд документів, доступ до інших джерел. Це розгорнута централізована бібліотечна мережа, яка складається із бібліотек-філій, що здійснюють бібліотечне, інформаційне і довідково-бібліографічне обслуговування мешканців мікрорайонів міста та прилеглих територій, що входять до складу Вінницької міської територіальної громади.


Історія ВМ ЦБС тісно пов’язана із історією Вінницької центральної міської бібліотеки ім. І. Бевза. Рішення про утворення та відкриття цієї бібліотеки було прийнято у квітні 1973 року виконкомом Вінницької міської ради. А вже 17 січня 1974 року у зв'язку з завершенням будівництва приміщення для центральної міської бібліотеки, завершенням робіт щодо комплектування бібліотечного фонду, виконком Вінницької міської ради прийняв рішення про відкриття центральної міської бібліотеки за адресою Хмельницьке шосе, 4. Цим же рішенням центральній міській бібліотеці доручено координувати діяльність бібліотек всіх відомств і організацій міста незалежно від їх відомчої підпорядкованості, надання їм методичної та практичної допомоги.

4 листопада 1976 року було прийнято рішення про об’єднання бібліотек міста у централізовану бібліотечну систему.
На даний час до складу ВМ ЦБС входить 24 бібліотеки-філії – це сучасні центри, оснащені комп’ютерною технікою, які надають користувачам традиційні та інноваційні бібліотечні послуги, безкоштовний доступ до Інтернету, створюють умови для освіти, творчого розвитку, дозвілля і спілкування користувачів. 
Книгозбірні системи обслуговують користувачів всіх вікових груп, а це понад 60,0 тисяч читачів щорічно, з них 30,0 тис. – дітей, юнацтва – 15,0 тисяч. До послуг користувачів бібліотечний фонд, який нараховує понад 891,0 тис. примірників документів. Книговидача складає 1134,5 тис. примірників. Щорічно бібліотеками-філіями проводиться понад 1660 культурно-мистецьких та інформаційно-просвітницьких заходів.
Бібліотеки ВМЦБС об’єднані в єдину комп'ютерну мережу, до Інтернет-мережі підключено всі структурні підрозділи.
Одним із найважливіших бібліотечних ресурсів ВМ ЦБС є електронні каталоги. База даних електронного каталогу налічує 109 070 назв.


Види послуг, що надаються користувачам у бібліотеках-філіях ВМ ЦБС:
- видача видань  на паперових та електронних носіях та інших документів у читальних залах, абонементах, бібліотечних пунктах, міжбібліотечному абонементу;  
- обслуговування за допомогою довідково-бібліографічного апарату;
- підготовка тематичних, уточнюючих, адресно-бібліографічних та фактографічних довідок;
- інформаційно-бібліографічне обслуговування: зона WI-FI, доступ до Інтернет-ресурсів, індивідуальне, колективне та масове інформування;
- видавнича діяльність;
- соціокультурна діяльність, гурткова та клубна робота;
- додаткові послуги (ретрографічна послуга, роздруківка документів, надання ПК для самостійної роботи)

ВМ ЦБС є засновником та організатором щорічного регіонального книжкового фестивалю VinBookFest. Це власний культурно-мистецький проєкт,  спрямований на популяризацію книги та читання  серед дітей та молоді, дорослого населення, із залученням до співпраці тих, хто тісно пов'язаний з книгою.

Основна мета фестивалю – популяризація української книги та сприяння культурному розвитку міста. Учасниками фестивалю є представники провідних українських видавництв, журналісти, письменники, поети, бібліотекарі та читачі різних вікових категорій.
Фестиваль вперше був проведений у 2015 році й з початку мав назву «Вінниціанський ВООК-ярмарок». За три роки фестиваль набув загальноміського розмаху і вже у 2018 році мав власний бюджет, завдяки перемозі в рамках пітчингу проєктів соціальної дії, ініційованих Британською Радою та за підтримки Вінницької міської ради. Сьогодні це потужний культурно-мистецький проєкт, який популяризує не лише книгу, місцеві видавництва та бібліотеки, а й привертає увагу до нашого міста любителів книги та туристів з усієї України.


Окрім цього, у ВМ ЦБС щорічно реалізуються понад 40 власних творчих проєктів, а саме:
- «Музичні посиденьки»;
- «Happy library»;
- «Art and fact»;
- «Бібліотека здатна дивувати»
- «Дитяча інклюзивна література»; 
- «Media Case: порадник у світі інформації»;
- «Бібліотека проти самотності»;
- «Арт-вітрина. Пори року:настрій»;
- «Бібліофортуна» - розіграш щасливого номера формуляра;
- «Автор. Видавництво. Бібліотека»;
- «Бібліотека – територія читання, творчості, дозвілля»;
- «Під спалахи сирен та блискавиць»;
- «Музей іграшки у бібліотеці» та інші.


З метою розширення бібліотечних послуг, створення комфортних умов для мешканців громади, популяризації книги ВМ ЦБС бере участь у щорічному міському конкурсі «Бюджет громадських ініціатив». Як результат, перемога та реалізація таких проєктів:
- «Читай, улюблене місто!» – популяризація культури читання, розміщення «читаючих лавок» біля міських бібліотек;
- «Бібліотека здатна дивувати» – облаштування в Центральній бібліотеці для дітей та юнацтва зони для розваг і читання, створення міні-музею іграшки, лялькового театру «Сонячний зайчик», 3D бібліо-кінозалу та клумби з скульптурною композицією «Книжка»;
- видання книги М. Пащенка «Легенди та історії Вінниці» та створення краєзнавчої студії на базі бібліотеки-філії №1;
- «Прокачай мозок та тіло» – облаштування фітнес-залу в бібліотеці-філії №6 для проведення безкоштовних занять із загальної фізичної підготовки, проведення спортивних змагань;
- «Бібліоальтанка – комфортний відпочинок», створення зони для читання та дозвілля на свіжому повітрі біля приміщення філії №3;
- «Еко-Хутір «Зелений двір» – облаштування екологічного містечка для проведення еко-заходів на території бібліотеки-філії №16;
- «Бібліотека згуртовує громаду» – створення громадського, креативного простору на прибудинковій території біля бібліотек-філій №№4, 10, 19, 20, 21, 22.

Де знаходиться?

49.23385, 28.44785